lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

witamy na stronie naszej szkoły
Jesteś tu: » Strona główna » Innowacja pedagogiczna " Czytam,bo lubię!" » KSIĄŻKI, KSIĄŻKI,KSIĄŻKI... WYSTAWA Z HISTORII KSIĄŻKI

KSIĄŻKI, KSIĄŻKI,KSIĄŻKI... WYSTAWA Z HISTORII KSIĄŻKI

Książki –okręty myśli

żeglujące po oceanach czasu

i troskliwie niosące

swój drogocenny ładunek

z pokolenia w pokolenie”

/Francis Bacon/

 

 

 

 

KSIĄŻKI, KSIĄŻKI, KSIĄZKI….

 

    Jak bardzo smutny i ubogi byłby świat, gdyby nie było książek. Ich obecność w życiu człowieka to wielki skarb. Pozwalają one każdemu, kto weźmie je w swoje dłonie, przenieść się w nieznane krainy, pełne radości, przygód i niczym nie zmąconego spokoju.

 

    W roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole była realizowana Innowacja pedagogiczna „Czytam, bo lubię!”.Podsumowaniem jej realizacji była wystawa „Z historii książki” przygotowana przez p .Renatę Bobowicz i p. Marię Mokrzycką-Karepin. Wystawa swym zasięgiem obejmowała dzieje książki od momentu jej narodzin do czasu powstania książek elektronicznych.

 

    Bardzo często wielu z nas zadaje sobie pytanie: Jak wyglądała pierwsza książka? 
Część z nas odpowie, że była pisana odręcznie, ale niektórzy powiedzą, że była drukowana. Jeszcze inni powiedzą, że była wykonana z pergaminu a inni, że wyryta w kamieniu. 
W rzeczywistości pierwsza książka nie przypominała nam znanych książek. Miała ręce i nogi, umiała mówić a nawet śpiewać, bo to była żywa książka –człowiek książka. Istniała ona 
w dawnych czasach, gdy ludzie nie umieli czytać ani pisać. Gdy nie istniały litery ani papier 
i nikt nie znał atramentu, a wszystkie prawa, wierzenia oraz podania przechowywano 
w pamięci ludzkiej. Wystawa została podzielona na epoki, z których każda prezentowała najistotniejsze informacje dotyczące etapów rozwoju piśmiennictwa i powstawania i książki.

 

    Ostatnim elementem wystawy były informacje dotyczące tak bardzo popularnej w obecnej dobie książki elektronicznej - E- book. Można jednak przyjąć, że jest ona przeniesieniem klasycznej książki czy czasopisma do świata urządzeń komputerowych. Wskutek zacierania się granic między zakresami mediów, tradycyjna książka jest wydawana na papierze, 
ale bardzo często towarzyszą jej materiały audiowizualne, zaś książka elektroniczna łączy tekst z multimediami.

 

    Uczniowie z wielkim zainteresowaniem czytali prezentowane na wystawie informacje 
i oglądali interesujące zdjęcia. Spotkanie z historią rozwoju książki było doskonałym podsumowaniem działań realizowanej Innowacji pedagogicznej „Czytam, bo lubię!”

 

Innowacja pedagogiczna

„Czytam, bo lubię!”

p. Maria Mokrzycka-Karepin

p. Renata Bobowicz

 

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl