„MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA” ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DRZEWIANACH W KINIE „WOLNOŚĆ” W SZCZECINKU

Członkowie MDP Szkoły Podstawowej w Drzewianach i uczniowie klas IV – VIII w niedzielne popołudnie wybrali się do kina „Wolność” mieszczącego się w Szczecinku. Przed wyjazdem do kina uczestnicy wyjazdu wzięli udział w zajęciach, w czasie których obejrzeli prezentację, która przybliżyła im pojęcia: repertuar, projektor, Multikino, multipleks. Przypomniane zostały także zasady właściwego zachowania się w sali kinowej. Wszystkie informacje ilustrowane były przykładami ze znanych uczniom filmów.

W drugiej części zajęć uczniowie poznali sposoby i formy pracy z książką pod kątem wykorzystania w filmie. Dowiedzieli się o ekranizacjach i adaptacjach filmowych. Mogli wykazać się znajomością bohaterów literackich i filmowych. Trudno jednak było im zdecydować – czy najpierw czytać książkę, czy obejrzeć film.

Tym razem mieli możliwość obejrzenia niezwykłego filmu pt.: „Dywizjon 303” w reżyserii. Denisa Delića. Film jest ekranizacją popularnej wiele lat temu powieści Arkadego Fiedlera. Zaczyna się on od dynamicznej walki powietrznej, którą przez przypadek podczas lotu treningowego stoczył Jan Zumbach, jeden z polskich asów powietrznych. Scena ta od razu pokazuje, co w filmie będzie najciekawsze. Podniebne potyczki są w nim naprawdę bardzo imponujące: dynamiczne, na swój sposób malownicze, a jednocześnie: przejrzyste i czytelne, o co często nie jest łatwo.

Reżyser filmu pokazał wyjątkowy talent do realizowania tego typu scen. Ujęcia historycznych maszyn i ich replik w locie oraz filmowe archiwalia z czasów bitwy o Anglię, łączą się płynnie z udanymi animacjami komputerowymi. Te fragmenty filmu ogląda się z zapartym tchem.

Uczniowie szczególną uwagę zwrócili na lotnicze pojedynki, które zostały włożone retrospektywne, przedwojenne wątki.

Na uwagę zasługuje również obsada filmu. Najbardziej wyróżnia się Piotr Adamczyk. W czasie trwania całego filmu wszyscy uczestnicy zachwycali się wspaniałą grą w wykonaniu aktorów kreujących poszczególne role. Bardzo ważnym momentem dla uczniów była możliwość bezpośredniego zobaczenia zdjęć z okresu II wojny światowej.

Film „Dywizjon 303” to historyczna opowieść przedstawiająca zabawne, mądre, wzruszające i napawające optymizmem wydarzenia historyczne. Wspaniały film zagwarantował, że nikt na nim się nie nudził ani dzieci, ani dorośli.

Organizatorzy wyjazdu:

Maria Mokrzycka-Karepin,