Jesteś tu: » Strona główna » Promocja » IV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK- ŻYDOWO 2018

IV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK- ŻYDOWO 2018

21 stycznia 2018 r. (niedziela) przybyli do Żydowa w strojach aniołów lub regionalnych, żeby śpiewać radością i wdzięcznością Najwyższemu, w kolejny już jubileusz narodzin Jezusa – prawdziwego Człowieka i Boga.

IV Przegląd Kolęd i Pastorałek zgromadził w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowie 19 wykonawców – solistów i zespoły, nie tylko z okolic, ale nawet ze Szczecina. Śpiewacy wykonując tylko 1 utwór walczyli między innymi o Statuetkę Niebiańskiego Anioła w wybranych dla siebie kategoriach. Cyklicznie - czwarty już raz, inicjatorem i organizatorem przeglądu była w/w parafia, na czele z pb. z ks. Tomaszem Rembelskim.

Komisja konkursowa brała pod uwagę: dobór kolędy lub pastorałki, czystość i poprawność wykonania, umiejętności wokalne i muzykalne, poczucie rytmu, interpretacja i aranżacja utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne. Przewodniczący jury Tadeusz Cieślak z Drzewian, emerytowany śpiewak operowy, obecnie wykładowca akademicki poleca, by modlitwę wyrażać poprzez śpiew. Podkreślił, że warto szkolić zarówno samych solistów, ponieważ oni w indywidualnym występie potrafią wyrazić bardzo osobistą, wręcz duchową wypowiedź; natomiast śpiewanie w zespole daje okazję do pogłębienia dodatkowych umiejętności: zestrojenia się w głosach, przestrzegania rytmu, budowania jednolitości.

Nagrodzeni Statuetką Niebiańskiego Anioła to między innymi:
- w kategorii przedszkolaków – Zosia Joniec z Żydowa;
- w kategorii kl. IV-VI – Mikołaj Kopczacki ze Szczecina, schola Radość z Biesowic;
- w kategorii zespoły:
zespół „Olszyna” z Żydowa i Honorowe Wyróżnienie Przewodniczącego Jury p. Tadeusza Cieślaka dla naszego zespołu „Anioły z Drzewian” – ucz. Amelia Dolińska i Sebastian Doliński oraz nauczyciel: Paweł Jarociński;
- po raz pierwszy przyznaną nagrodę publiczności zdobyła Lena Rajtar z Polanowa;
- nagroda Grand prix trafiła do chóru Pasjonata z Siemianic.

Patronat honorowy pełnili: p. Grzegorz Lipski - Burmistrz Miasta i Gminy Polanów, Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, ks. pb. Bogusław Wójcik - Dziekan Dekanatu Polanów. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował „Gość Niedzielny”.

Opiekun i uczestnik:
Paweł Jarociński