Martinstag – czyli dzień Świętego Marcina

11. listopada w Niemczech obchodzony jest dzień świętego Marcina czyli Martinstag (w części Bawarii zwany również Martini). Jest to dzień szczególnych uroczystości upamiętniających św. Marcina z Tours.

Kim właściwie był Św. Marcin i dlaczego jest czczony w Niemczech?

Święty Marcin urodził się na Węgrzech i był rzymskim legionistą . Według legendy zlitował się nad zmarzniętym żebrakiem i ofiarował mu połowę swojego płaszcza. Niedługo po tym wydarzeniu porzucił wojsko, ochrzcił się i zaczął służyć bliźnim. Na pamiątkę tego wydarzenia w wigilię dnia świętego Marcina (lub w dzień świętego Marcina) organizowane są wieczorne pochody z lampionami, na których czele kroczy św. Marcin na koniu w stroju rzymskiego legionisty. W ten dzień pali się również ogniska a dzieci wraz ze swoimi rodzicami chodzą od domu do domu i śpiewają piosenki o św. Marcinie w zamian otrzymując SŁODYCZ.

MY w szkole nauczyliśmy się piosenki i wykonaliśmy lampiony.